حکمونو او مسایلو پوښتنېنشه يې توکي

آیا استعمال اشیای تخدیر کننده عقل و دخانیات رواست؟

و معنای واژه دخانیات و مواد تخدیرکننده عقل  چنان وسیع است  که هم شامل شراب و هیرویین و همه آنچه که فکر را تخدیر و برای عقل آسیب رساند می شود و در اینجا نیز به همین معنای گسترده اش به کار رفته است.
در شریعت اسلام ، هر چیزی که به بدن یا عقل یا روح انسان زیان میرساند، بطور کلی ممنوع می باشد، چنانکه حضرت رسول اکرم صلی الله علیه  و سلم فرموده است: إن لنفسک علیک حقا.

یعنی: همانا جسم تو و عقل تو و روح تو برتو حق عظیمی دارند که حتما باید رعایت کرده، آنها را از هر گونه زیان و خطر و آسیبی حفظ کنی.
بدین لحاظ است که قرآن مجید « خمر » یعنی تمام مشروبات الکلی را صریحا تحریم فرموده است، خداوند می فرماید: یا ایهاالذین آمنوا انما الخمر و المیسر …. رجس من عمل الشیطان فالجتنبوه لعلکم تفلحون. یعنی ای مسلمان براستی که خمر( همه اشیای نشه آور و تخدیرکننده عقل) و قمارو … پلیدی اند و از عمل شیطان هستند از ان اجتناب نمایید تا بدین وسیله رستگار شوید. خمر به جسم و روح و عقل انسان ضرر و زیان می رساند. در زمان نزول قرآن مجید، هیچ نوع دخانیات و هیچ گونه مواد تخدیر کننده معمول نبوده و مردم آن زمان، آنها را نمی شناختند. لهذا قرآن کریم آنها را با ذکر نام و نشان تحریم نفرموده، ولی تمام آنها را طبق حکم کلی که شامل تمام انواع دخانیات و شامل کلیه مواد مخدر میشود، تحریم فرموده طبق آیه 157 سوره اعراف در وصف حضرت رسول صلوات الله و سلامه علیه میفرماید: (و یحرّم علیهم الخبائث)

یعنی آن حضرت خباثت را بر مردم حرام میفرماید و خباثت یعنی هر چیز بد و زیان آور که شامل تمام انواع دخانیات و شامل کلیه اقسام مواد مخدر می باشد زیرا هر یک از اینها خبیث و به انسان زیان و ضرر شدید جسمی و عقلی و خسارت مالی می رساند. علاوه بر اینکه دین اسلام طبق آیه فوق و طبق حدیث صحیح نبوی که ذکر شد، آنها را تحریم فرموده است، هر گاه تفکر کنیم و عقل خود را به کار بریم، خیلی خوب و بطور واضح پی می بریم که انسان نباید وجود خود را آلوده به این اشیاء مضر و خبیث نماید. خداوند تبارک و تعالی به انسان نعمت عظیم عقل عطا فرموده و او را با همین نعمت عظیم از سایر حیوانات جدا و برتر فرموده است تا بوسیله عقل خود، زندگانی صحیح و سالم برای خود فراهم کند و از هر گونه خبائث و مضرات جسمی و روحی و عقلی و خسارت های مالی احتراز و اجتناب کند.

بنابراین انسان عاقل اگر تعقل کند هرگز روا نمیداند پولی را که خداوند تبارک و تعالی به او رزق داده است مبدل کند به سیگار یا انواع دیگر دخانیات و آن را آتش بزند. اما ای کاش قضیه به همینجا ختم میشد تا فقط خسارت مالی می داشت، ولی بدتر این است که دود سیگار و غیره استنشاق کرده، آنرا وارد ریه خود کرده و آن را آلوده به دود کرده و خود را مستعد امراض خطرناکی از قبیل سرطان و غیره می نماید. همچنین استعمال هر نوع مواد مخدر که علاوه بر اینکه خسارت مالی دارد، انسان را جسما ناتوان کرده، او را از خصائص و اخلاق انسانی ساقط میکند. حقا اگر اندکی در وجود خسارات مالی و مضرات جسمی و روحی ناشی از استعمال دخانیات و مواد تخدیر کننده تفکر و تعقل کنیم، نه تنها از حیث دین الهی و بلکه از حیث فکر و عقل سلیم هم به خباثت و تحریم آنها پی می بریم.

 

صافی بنسټ خبرتیا Safi Foundation Ads Donation

wasiweb.com

wasiweb.com Publisher Team publish your sent articles. you can send your articles to publish, also you can be author with us. Share the website and articles with your friends

خپل نظر مو دلته ولیکئ

Back to top button
وسیع ویب
error: