اسلام اړوند پوښتنېښځه او اسلامملحدینو شبهاتو رد

آیا قرآن با زنان تعصب دارد؟

سوال: قرآن می فرماید: که زن مانند کشت است برای شما، از هر راه که میخواهید به وی نزدیک شوید. آیا این مسئله به این معنی است که زن مانند یک شی برای مرد است و زن به این خاطر برای مرد است که با وی آمیزش و  بازی نماید؟ چرا قرآن بیشتر مردان را مخاطب قرار میدهد تا زنان؟

جواب:

برادر محترم تشکر از سوال تان، برای فهم درست توضیحات که در قرآن بیان شده . شخص باید بداند که این توضیحات با کدام قرائین وموضوعات بیان شده و به طور عموم زبان قرآن را بداند . در سوال تان که مثال مشخص را پرسیدید که قرآن زنان را به مثابه کشت بیان کرده به این راجع نمیگردد که آنها متاع اند . بلکه ، اینها در بیان چیز های جایز و ناجایز میان زن و شوهر در زمان آمیزش بیان شده است .
دوم : وقتی قرآن مردان را به صورت خاص مورد خطاب قرار میدهد به این معنی نیست که زنان شامل این خطاب نیستند و یا اینکه آنها در درجه کمتر قرار دارند . بلکه در زبان عربی مخاطب قرار دادن مردان کار برد عمومی داشته که به تمام مردم راجع بوده وشامل مرد و زن میشود .
و این تنها شیوه نیست که قرآن کریم آن رابیان نموده است . بیان نمودن آنها در شیوه خاص به این معنی نیست که این تنها شیوه است که اینها بیان شده اند . الله (ج) در قرآن کریم می فرماید : ” اینان لباس شما و شما لباس ایشان استید.” ( بقره 187)
و چگونه( دوباره)میگیرید آن را در حالیکه شما از آنان کام گرفته اید و از شما پیمان موکد گرفته اند که عبارت از نکاح است.  ( نساء 21)
و از نشانه های او الله (ج) اینست که از جنس خودتان زنان را خلق کرده تا نسبت به آنان الفت پیدا کرده و در کنار آنها آرامش یابید و در بین شما (زوجین) محبت و شفقت قرار داده است ، در مطالب مذکور برای افرادی که در قدرت و عظمت خدا(ج) می اندیشند پند و عبرت است. (روم :21)
چنانچه میبینید این تنها شیوه نیست که قرآن در مورد زن بیان کرده است.
بر علاوه شما باید تمام قرائین رابدانید که زنان در آن به مثل کشت بیان شده است . الله (ج) می فرماید
ارحام زنانتان محل کشت نسل است برای شما، پس نزدیکی کنید درین محل به هر شکل که خواستید و اعمال نیکو را قبل از مرگ به عنوان توشه آخرت بفرستید ، و از خداوند (ج) بترسید و بدانید که سرانجام او را ملاقات خواهید نمود و مژده بده مومین را.(بقره 223)
برای فهمیدن مفاهیم این آیه شما آیه قبلی رابخوانید .
ای محمد(ص) از تو در باره نزدیکی با زنان در حال قاعدگی میپرسند. برای آنها بگو امری است کثیف و نزدیکی در آن حالت برای زوجین درد ناک است پس درین حال از آنها دوری جویید وبا آنها نزدیکی نکنید تا اینکه خون آنها قطع شود وغسل کنند . و وقتی که پاک شدند ، از محلی که الله (ج) آن را حلال کرده است با آنها نزدیکی کنید، خداوند(ج) توبه کننده گان و افرادی را که از ناپاکی ها می پرهیزند دوست دارد.  (بقره 222)
الله تعالی (ج) در مورد دوران قاعدگی زن صحبت نموده و بیان میدارد که در زمان آمیزش بین زن و شوهر  چه چیزی جواز داشته و چه عملی جواز ندارد. بناً شما نباید این طور برداشت نمایید که نظر کلی اسلام در مورد زن همین بیان بوده باشد.
در مورد سوال شما که چرا قرآن با مردان صحبت نموده و زنان را مخاطب قرار نمیدهد : قرآن کریم میفرماید:
مردان و زنان مومن دوست و پیشتیبان همدیگر اند ، مردم را به نیکی امر میکند و از اعمال ناپسند منع میکنند ، نماز را اقامه و زکات را میدهند . از خدا(ج) و پیامبر (ص) اطاعت میکنند . خدا(ج) آنان را مشمول رحمت خود قرار خواهند داد . به تحقیق که الله (ج) غالب، مقتدرو صاحب حکمت است.  ( توبه 71). به هر صورت زنان مجزا از این خطاب نیستند.
بیشتر از آن، اساساً خطاب به مردان در زبان عربی شامل عموم جماعت میگردد که  مرد وزن را در بر می گیرد. از این جهت با ید قبل از نتیجه گیری درین مورد، زبان قرآن را  بدانیم.

صافی بنسټ خبرتیا Safi Foundation Ads Donation

wasiweb.com

wasiweb.com Publisher Team publish your sent articles. you can send your articles to publish, also you can be author with us. Share the website and articles with your friends

خپل نظر مو دلته ولیکئ

Back to top button
وسیع ویب
error: