ځوانانغوره ویناوې او نصیحت

اندرز هاى سودمند براى جوانان

اى جوان متدين!
1_ روزانه تلاوت قراّن داشته باش كه حد اقل از يك جزء كم نباشد و كوشش نما تا قراّن كريم را در هر ماه ختم كنى و در مدت كمتر از سه روز ختم نكن.
2_ قراّن كريم راخوب تلاوت نموده و بان گوش نيز فراده و در معانى اّن تدبر و تفكر نما, سيره گهربار رهبر بشريت و تاريخ زندگى علماء و بندگان پيش را در حد توان خود مطالعه كن و احاديث پيغمبر صلى الله عليه وسلم را زياد بخوان و حد اقل چهل حديث را حفظ كن.
و چهل حديث امام نووى و كتابى در اصول عقايد و كتابى پيرامون احكام شرعى بطور درسى بخوان.
3_ به اّشنايى امور عمومى صحى كوشش نموده تا بعضى از امراض عادى و سهل العلاج را مداوا كنيده, به اسباب قوه و نيروى چشمانى اهتمام ورزيد و از افزايش مرض جلوگيرى نمائيد.
4_ از اسراف خود دارى كنيد گرچه در اّشاميدن گلاس شير و چاى يا مانند اّن از نوشيدنى ها باشد لذا اّنرا بدون ضرورت نياشاميد و از دخانيات بطور قطع خود را باز داريد.
5_ به نظافت و پاكيزگى در مسكن, لباس, طعام, جسد و محل كار عنايت خاصى مبذول نما زيرا كه بناى اسلام بر پاكيزگى استوار است.
6_ هميشه راستگوباش و هرگز دروغ مگو.
7_ به تعهد خود وفا كن و در هيچ شرايطى وعده خلافى منما.
8_ شجاع باش و بهترين شجاعت و مردانگى اظهار حق, پوشيدن اسرار, اعتراف به خطا, عدالت حتى در مورد خود و كنترول خود را در وقت غضب ميباشد.
9_ با وقار بوده و هميشه در امور جدى باش و وقار و بزرگوارى تورا از مزاح خوب و لبخند شيرين باز ندارد.
10_ حياء زياد و فهم دقيق داشته باش و بزودى در مقابل نيكى و بدى متأثر شو, تا به احساس اولى خرسند وبه احساس دومى ناراحت شوى, فروتن و متواضع باش اما بدون ذلت و زبونى و چنان مرتبه را خواهان شو كه بان بتوان برسى.
11_ دادگتر بوده و در تمام امور حكم عادلانه نما, غضب نيكى هارا از يادت نبرد, از خطاهاى خود غفلت نورز, خصومت و برخورد با كسى ترا از اعمال فضايل باز ندارد و دايم سخن حق بگو ولو كه بضرر خودت يا خويشاوندان و اقاربت باشد.
12_ هميشه با طراوت بوده و در خدمات عمومى تمرين نما و در پى  نيكبختى و سرور باش و در حد توان خود بديگران هميارى نموده, مريضى را عيادت, محتاج را كمك, ضعيف را مساعدت و مصيبت ديده را غم شريكى كن و دايم در اجراى امور خير سبقت جو.
13_ قلب مهربان داشته, كريم, سخاوتمند, و گذشت كننده باش, و با انسان و حيوان نرمى نما, با تمام مردم معامله خوب و سلوك حسن داشته و اّداب اجتماعى اسلام را مراعات كن, به خوردان شفقت وبه بزرگان احترام نموده و مجلس را وسعت ده, تجسس و غيبت مكن و در وقت وارد شدن  در جمعى و در وقت بيرون شدن اجازه نموده.
14 خواندن و نوشتن خوب بياموز و كتاب هاى اسلامى از موْلفين محقق را زياد مطالعه كن و براى خود يك كتابخانه هر چند خورد باشد بساز و در علم و فن خود تخصص حاصل نما اگر از اهل اختصصاص هستى, به امور اسلامى طورى اهتمام ورز تا موافق مقتضيات انديشه اسلامى حكم نموده بتوانى.
15_ اعمال اقتصادى را انجام ده هرچند, غنى باشى, در اجراى امور اّزادانه كار كن گرچه ضعيف, ناتوان باشى و خودت را بكارهاى ضرورى مشغول ساز هرچند سويه علمى تان بلند باشد.
16_ بر وظايف حكومت هيچ حريص نباش و وظيفه حكومتى را تنگترين دروازه هاى روزى حساب نما و اما اگر اّن وظيفه برايت اّماده شد بدور نينداز و از اّن شانه خالى نكن مگر اينكه با و جايب دعوت وارشاد در تعارض تام قرار داشته باشد.
17_ در اداء وظيفه ات از حيث توجه و عنايت بى پايان, حفظ و نگهداشت و عده هايت وعدم غش ونيرنگ بسيار حريص باش.
18_ حق خود را به نيكى تقاضا نموده و حقوق مردم را كامل و بدون نقصان و پيش از درخواست اّن و بدون تأخير اداكن.
19_ از قمار بتمام انواع  اّن دورى جوئيد, هر مقصديكه در وراى اّن باشد و از وسايل كسب حرام پرهيز كن هر چند فائده زيادى را ببار اّورد.
20_ از ربا در تمام معاملات دورى جو و مبادلات خود را كاملاً از ربا( سود) پاك نما.
21_ ثروت عمومى اسلامى را به پيشبرد برنامه  هاى اقتصادى اسلامى استخدام كن و به كسب و كار تلاش نموده و در اّمد خود را به هيچ وجه بدست غير مسلمان قرار مده و هرچه ميخوريد و ميپوشيد از توليدات كشور اسلامى خود استفاده نمائيد.
22_ در امور دعوت به استخدام مال اندك خود شركت  كن و زكات واجب را اداء نموده و حق معلومى را براى گدا و محروم تعين كن هر چند از نگاه ثروت ضعيف باشى.
23_ در خانه چيزى از ثروت خود را ذخيره نما هرچند كم باشد و اگر هيچ ثروت نداشتى در كسب فضايل و كماليات كوشش كن.
24_ در حد توانايى خود رسوم اسلامى را احياء و رسوم جاهلى را نابود ساز البته بايد در تمام شئون زندگى عملى شود از جمله احياء السلام عليكم, زبان عربى, تاريخ اسلام, فرهنگ اسلامى, و درحالت استراحت, خوردن, نوشيدن, از جاى اّمدن, بجاى رفتن, غم و مصيبت و سرور خرسندى وغيره بايد در فكر احياء ادات اسلامى باشى و در هم اّنچه ذكر شد در جستجوى احاديث بشتاب.
25_ با همه محاكم, قضات, روزنامه ها, گروه ها, احزاب و مكاتب و هئيت هاى غير اسلامى و اّنانيكه با انديشه اسلاميت مقابله ميكند قطع رابطه كن.
26_ هميشه خداوند را مراقب خود دانسته و اّخرت را ياد اّور شو و به سفر اّخرت اّماده گى داشته باش و مراحل رسيدن به رضايت خداوند به پيما و بسوى خداوند بواسطه عبادات نفليه مانندى تهجد و سه روز روزه هر ماه تقرب جو و ذكر خداوند رابه دل و زبان خود مداوم داشته و دعا كن و از خدا بخواه.
27_ خود را نيك و پاك ساخته و اكثر اوقات را با وضو سپرى كن.
28_نماز را صحيح بخوان و به اداء نماز در اوقات اّن مواظبت نموده و در حد امكان به حضور در مساجد و جماعت ها حريص باش.
29_ ماه رمضان را روزه دار و اگر توانايى مصارف حج را دارى حج خانه خدا برو.
30_ دايم نيت جهاد رابه دل داشته و شهادت را دوست بدار و در راه جهاد و شهادت در حد توان خود اّماده گى بگير.
31_ هميشه توبه و استغفار نما و از گناهان صغيره اجتناب كن چه رسد بگناهان كبيره وقبل از خواب لحظه فكر كن و اّنچه تا شب انجام داده اى محاسبه كن, در نگهداشت وقت حريص باش چرا كه وقت زندگى است و حتى يك جزء از وقت را بى فائده ضايع نكن و از شبهات پرهيز نما.
32_  بر نفس خود جهاد شديد براه انداز تا رهبرى باّن  برايت اّسان شود و نگاه خود را كوتاه كن و جنبه عاطفى خود را در كنترول قرار بده و در مقابل كششهاى غريزه نفسانى مقاومت نما و هميشه نفس خود را بطرف  حلال و پاكيزگى سوق بده.
33_ از شراب و هر مست كننده و سست كنندهء با تمام انواع و القاب اّن بطور قطع اجتناب نما.
34_ از رفيقان و دوستان بدوفاسد و از جاهاى معصيت و ناهجارى دورى جوئيد.
35_ بجا هاى لهو و بيهوده نزديك مشو و بضد اّنها مبارزه ن و مظاهر رياء و تكبر را به تمام معنا از خود دور ساز.

نوشته: شهيد حسن البنا (رح)
ترجمه: عبدالخالق احسان

صافی بنسټ خبرتیا Safi Foundation Ads Donation

wasiweb.com

wasiweb.com Publisher Team publish your sent articles. you can send your articles to publish, also you can be author with us. Share the website and articles with your friends

خپل نظر مو دلته ولیکئ

Back to top button
وسیع ویب
error: