د ګډ ژوند رازکورنۍمینه

تعامل با همسر در روشنایی دستورات نبی رحمتﷺ

۱- لبخند زدن در مقابل همسر:

رسول الله صلی الله علیه و سلم فرمودند: لبخند تو در مقابل برادرت صدقه است. روایت از ترمذی. وقتی لبخند در مقابل برادر ایمانی این گونه باشد، لبخند در مقابل همسر چگونه خواهد بود؟

۲- خوشحال نمودن همسر با نهادن غذا در دهانش:

رسول الله صلی الله علیه و سلم فرمودند: هر آن چه انفاق نمایی، پاداش آن را به دست می آوری؛ حتی لقمه نانی که به دهان همسرت می گذاری. متفق علیه.

۳- خوشحال نمودن همسر با یکجا نوشیدن آب:

حضرت عائشه رضی الله عنها فرمود: من در حالی که حیض ( عادت ماهانه ) بودم، از ظرفی آب می نوشیدم و سپس ظرف را به رسول الله صلی الله علیه و سلم می دادم و ایشان از جای که من نوشیده بودم، از آب ظرف می نوشیدند. روایت از مسلم.

۴- تکیه نمودن در پهلویش:

حضرت عائشه رضی الله عنها فرمود: رسول الله صلی الله علیه و سلم در پهلوی من تکیه می نمود و قرآن کریم تلاوت می کرد، در حالی که من حیض بودم. متفق علیه..

۵- بازی و خوش طبعی با همسر:

رسول الله صلی الله علیه و سلم برای حضرت جابر بن عبدالله فرمودند: چرا با دوشیزه ی ازدواج نکردی تا باهم بازی و شوخی می نمودید. متفق علیه.

حضرت عائشه رضی الله عنها روایت نموده که او در یک سفری همراه رسول الله صلی الله علیه و سلم بودند، رسول الله صلی الله علیه و سلم برای اصحاب شان فرمودند: جلو بروید و آن ها جلو رفتند، سپس رسول الله صلی الله علیه و سلم برای حضرت عائشه فرمودند: بیا که مسابقه دوش داشته باشیم. روایت از احمد.

۶- همکاری با او در امور خانه:

از حضرت عائشه رضی الله عنها در مورد کار های پیامبر صلی الله علیه و سلم در خانه پرسیده شد؟ حضرت عائشه فرمود: رسول الله صلی الله علیه و سلم بشر بوده و مثل دیگر انسان ها در خانه کار می کرد، لباسش را می دوخت، گوسفندش را می دوشید و کارهای شخصی اش را انجام می داد. روایت از احمد.

۷- نظافت دهان به خاطر همسر:

حضرت عائشه رضی الله عنها می گوید: هرگاه رسول الله صلی الله علیه و سلم به خانه وارد می شد، اول مسواک استفاده می کرد. روایت از مسلم.
خوشبویی و زینت نیز شامل آن می گردد؛ حضرت عبدالله بن عباس رضی الله عنه می گوید: دوست دارم همان گونه خود را برای همسرم آرایش کنم که دوست دارم او خود را برایم آرایش نماید

ترجمه:‌ استاد عبدالخالق احسان

صافی بنسټ خبرتیا Safi Foundation Ads Donation

wasiweb.com

wasiweb.com Publisher Team publish your sent articles. you can send your articles to publish, also you can be author with us. Share the website and articles with your friends

خپل نظر مو دلته ولیکئ

Back to top button
وسیع ویب
error: