ارواپوهنه

دوازده راه رسيدن به شخصيت تعالي

دکتور علیرضا رحیمی بروجردی.
یکی دیگر از راه‏های کسب موفقیت، رشد و نوسازی مداوم شخصیت است. کلید رمزی که می‏تواند قفل درهای بسیاری را به سوی موفقیت و آرامش پایدار بگشاید.
شخصیت عبارت است از ویژگی‏های رفتاری، فکری، اخلاقی، نفسانی، تربیتی، آموزشی، فرهنگی، وراثتی،‌ احساسی، انگیزشی، هیجانی و….. یک انسان که تا حدود زیادی منحصر به فرد بوده و از جهات بسیاری، با دیگران متفاوت است.
برخی از این ویژگی‏ها اکتسابی هستند و انسان از بدو تولد تا زمان مرگ، آن‏ها را در خود به‏وجود آورده، کم یا زیاد کرده و وجوه متفاوتی را طی گذران عمر،‌ در رفتار و کردار و گفتار خود به نمایش می‏گذارد. بخش کمی از ویژگی‏های شخصیتی اما اکتسابی نیستند و تحت تأثیر وراثت زیستی قرار می‏گیرند.
عوامل مختلفی در رشد و تعالی شخصیت مؤثرند که در ادامه به گوشه‏ای از آن‏ها اشاره خواهد شد. بدیهی است، توجه به این نکات می‏تواند انسان را در پیداکردن راه‏های دیگری یاری رساند.
1- به‏طور کلی شخصیتی سالم است که ضمن داشتن ثبات و پایداری بتواند رفتاری سازگار و انعطاف‏پذیر در برخورد با محیط و ببموقعیت‏های متفاوت از خود نشان دهد. بنابراین، چنین شخصیتی قابل پیش‏بینی است و اطرافیان نیز سازگاری بیشتری با آن نشان خواهند داد. برعکس، ناسازگاری و انعطاف‏ناپذیری با محیط و اطرافیان نمایانگر اختلال در شخصیت است. این افراد غالباً با تغییرات جدید مخالف بوده و واکنش‏های منفی از خود نشان می‏دهند.
2- هرچند شخصیت، مفهومی انتزاعی است، اما آثارش آن‏قدر مشهود و معلوم است که بخش قابل توجهی از زندگی آدمیان در فرایند روابط اجتماعی آن‏ها را تشکیل می‏دهد. برای مثال، کسی‏که راستگو، امانتدار، به قول و قرارها پای‏بند، امانتدار، نوعدوست، بخشنده و…… است، نزد مردم از شخصیتی سالم برخوردار بوده و مناسب‏ترین رابطه اجتماعی را می‏تواند با اطرافیان برقرار کند

3- ظاهری آراسته داشتن، خوش‏بو بودن، زیبا و شیرین و آرام سخن‏گفتن، خوش‏رویی و خوش‏خلقی، تحمل مشکلات و سختی‏ها، انتقادپذیری، انعطاف‏پذیری و حتی مثبت‏اندیشی و برقراری روابط گرم با اطرافیان، در پرورش و بازسازی شخصیت انسان‏ها نقش قابل توجهی داشته و از طرف دیگر، تأثیرات مثبت و مطبوعی بر اطرافیان برجای می‏گذارد. در این رابطه موارد فراوانی را نیز می‏توان اضافه کرد که هرکدام بنا بر تجربه‏های فردی می‏توانند در رشد شخصیت حایز اهمیت باشند.

4- فراگیری مهارت‏های اجتماعی و بهترین استفاده بهینه از عنصر زمان و پرهیز از اتلاف وقت و تنبلی و بی‏حوصلگی؛ در رشد شخصیت نقش بالایی دارد. بخش قابل توجهی از خلق شخصیت‏های سیاسی، هنری، اجتماعی، مذهبی، ادبی، علمی و…. مرهون رعایت این نکته بوده که به‏علاوه، موفقیتی پایدار را به‏همراه خواهد داشت.
5- رعایت هنجارها، سنت‏ها، آداب و روسوم و قوانین رایج محیطی که در آن زندگی کرده و به کار و فعالیت مشغولیم،‌ می‏تواند شخصیت سالم، جذاب و پرطرفداری را از ما به نمایش بگذارد.

6- مشاهدات نشان داده‏اند که چهار ویژگی هدفمند بودن،‌ امید داشتن، توکل کردن و شاکر بودن نه‏تنها در رشد شخصیتی زیبا و مطلوب نقش مهمی دارند، بلکه دارابودن این صفات، به‏تنهایی می‏توانند متضمن موفقیت همراه با آرامش باشند.

7- به‏علاوه، رعایت ارزش‏های اخلاقی، فرهنگی و انسانی، شخیصت سالمی را خلق کرده، حتی می‏تواند بر آن‏دسته از زوایای پنهان شخصیتی که جنبه‌ منفی و ناسازگار داشته و به سبب وراثت یا تأثیرات محیطی، تجربه‏های ناخوشایند گذشته خود و اطرافیان نزدیک پدید آمده و به‏صورت جبری بر انسان تحمیل می‏شوند، غلبه کند. مطالعات متعددی نشان داده‏اند، کسانی‏که به ارزش‏های دینی پای‏بندی بیشتری داشته باشند و در هر لحظه از زندگی به فکر مرگ و آخرت باشند، شخصیت سالم‏تری داشته و توانایی بالاتری در رشد و بازسازی شخصیت از خود نشان می‏دهند.

8- یکی از روش‏های مؤثر در ارتقاء شخصیت، جمع‏گرایی یا عدم کناره‏گیری از جمع است. دست‏یابی به شخصیتی دوست‏داشتنی با ویژگی‏های انسانی مورد قبول جامعه، از راه اجتماعی‏بودن و اجتماعی‏شدن شخصیت و پرهیز از انزواطلبی، گوشه‏گیری و خودمحوری امکان‏پذیر است. انسان اجتماعی قادر خواهد بود بسیاری از نیازهای طبیعی خود را از طریق برقراری رفتار اجتماعی به اصطلاح “جامعه پسند” تأمین کند..

9- همچنین، مؤلفه‏های فرهنگی رایج در شکل‏گیری شخصیت افراد جامعه، نقش مهمی ایفا می‏کنند. ازطرفی، چون درنهایت مردم سهم مهمی در تشکیل ساختار چنین مؤلفه‏هایی به‏عهده دارند، بنابراین تأثیر و تأثر متقابل فرهنگ و شخصیت مردم بر روی یکدیگر، غیرقابل انکارند..

10- رفتارهایی که طی زمان برای افراد به‏صورت عادت درمی‏آیند و بخشی از تجربه‏های زندگانیشان را تشکیل می‏دهند، در شکل‏گیری شخصیت و بروز آثار آن،‌ سهم فراوانی دارند. بدیهی است که تغییر رفتار نامطلوب و الگوپذیری از شخصیت انسان‏های بزرگ، می‏تواند در رشد و تعالی شخصیت، بسیار مؤثر باشد..

11- مسؤولیت‏پذیری نیز در رشد و تعالی شخصیت بسیار مهم است. کسی‏که مسؤولیت اعمال خود را می‏پذیرد و به آن‏چه انجام می‏دهد آگاهی کامل دارد، به‏طور مستمر در رشد شخصیت خویش کوشاست..

12- تطابق حرف با عمل نیز یکی از نشانه‏های شخصیت سالم و جامعه‏پسند است. برای بازسازی شخصیت لازم است که به آن‏چه می‏گوییم عمل کنیم و حرف و سخنی را بر زبان نرانیم اگر درصدد انجام آن در زندگی نیستیم. پرهیز از دوگانگی در حرف و عمل، شخصیتی واحد خلق کرده و درنهایت، از بروز شخصیت‏های چندگانه که برخی از افراد مبتلا به آنند، جلوگیری می‏کند..

برخورداری از شخصیتی سالم، موفقیت همراه با آرامش را به ارمغان می‏آورد. رعایت نکات ساده بالا که به صورت‏های مختلف مورد تأکید شرع، پیامبرص، و بزرگان و اندیشمندان قرار گرفته و برای هر کدام از موارد ذکرشده می‏توان انبوهی مصادیق گهربار شاهد آورد، فرد را به سوی پاکی، راستی و آرامش رهسپار کرده و او را در زندگی دنیا سعادت‏مند خواهد کرد.
پس به‏خاطر داشته باشیم که برای دست‏یازی به موفقیت همراه با آرامش، باید به‏طور مستمر شخصیت خود را نوسازی کرده،‌ در رشد و ارتقاء آن کوشا باشیم. رشد و بازسازی مداوم شخصیت، افق‏های روشنی از موفقیت پیش روی انسان باز کرده،‌ درهای تازه و جدیدی را برای بهترزیستن و برخورداری از آرامشی پایدار، به روی او خواهد گشود.

برگرفته شده از سايت نوگرا

صافی بنسټ خبرتیا Safi Foundation Ads Donation

wasiweb.com

wasiweb.com Publisher Team publish your sent articles. you can send your articles to publish, also you can be author with us. Share the website and articles with your friends

خپل نظر مو دلته ولیکئ

Back to top button
وسیع ویب
error: