بریا او ناکاميژوند راز

مسؤولیت شناسی رمز پیروزی

شناخت مسؤولیت و رسالت دینی و انسانی و رسیدگی به آن و در نظر گرفتن قوانین و مقررات در پیشبرد و اجرای وظایف محوله، بدون شک انگیزه یی است برای استواری و بر قراری نظم و پیشرفت کار به روال طبعی اش و به انحراف نرفتن نظام؛ اگر نظام کائنات، بر خلاف مسیر و اصول تعیین شده حرکت نماید و یا از نظام و سیستم خود سرپیچی کند ، بی تردید این خلاف ورزی کائنات از مسیرش و از مسؤولیت و وظیفه یی که خداوند بر دوشش گذاشته، بر نابودی و فنای دنیا می انجامد. به همین گونه و بر اساس این حدیث مبارک: کلکم راع و کلکم مسؤول عن رعیته. هر قشر در دایره خودش به طور طبع و حتم مسؤولیتی دارند و نظامی در نحوه پیشبرد آن دارند و موفقیت همان قشر درآن است که وفق همان نظم و زیر چتر قوانین طبعی و وضعی خویش روان باشند و اگر از آن تخطی ورزند، بساط پیشرفت، موفقیت و بقای آرامش خود را برمی چینند.


بناء، موفقیت و آسایش و کامگاری هر کس و هر طیف در رسیدگی به طور بهتر و شایسته تر به وظایف و مسؤولیت های شان است، چه آنکه مسؤولیت اداری باشد و چه وظیفه تجاری و… اعم از آنکه دایره کار و مسؤولیت بزرگ باشد یاکوچک، اگر مدیر و رئیس، قوانین طبعی و نظام وضعی و سیاست و جرأت ویژهء اداری را در نظر نگیرد، هشدار، وعده، شناخت، روابط، رشوت، عصبیت، مسامحه، بی اعتنایی، سود مالی و… فکر و اندیشه شان را وادار به زیرپا کردن حقایق و قوانین، عدالت و انصاف نماید، پیشاپیش بایست جنازه همان اداره، منصب و مسؤولیت را خواند.

نتیجه بی اعتنایی در برابر مسؤولیت:

به همین سان، اگر دانشمندان و اساتید مراکز تعلیمی و متعلمین و دانشجویان از شناخت وظیفه و انجام آن بگونه شاید و باید، طفره روند و به مسؤولیت خود رسیدگی نفرمایند، حیثیت و مقام فرازمند و ارجمند خویش را با خاگستر همبستر ساخته و شاخسار موفقیت و سعادت، تحقق آرمان ایمانی و انسانی شان طراوت و شادابی خود را از دست می دهد، زیرا، مسؤولیت در حقیقت امانت است و راه نجات و سعادت در گره پاسداری از آن و سپردنش به طورسالم، به اهلش نهفته است، چون خداوند دستور میدهد که امانت را به اهلش سپارید.

بنابرین، مقام استادی امانت است و مسند اداری امانت است. آنگاه انسانی می تواند که موفقانه از زیر بار این امانت و رسالت بدر شود که بگونه بایسته و شایسته و آنچه که مقتضای واقعیت است به آن رسیدگی نماید و اهمال آن و تغافل و تجاهل در انجام دادن آن و یا ناقص و عیب آلود تحقق بخشیدن همه مسؤولیت ها خیانت در امانت، جفا به رسالت و بازی با وجدان و ستیز با قرآن است. لذا، آنانی که جویای رشد در دنیا و سعادت در روز رستاخیز هستند، بر ایشان است که خود، دایره کار و صلاحیت، وظایف و مسؤولیت های خویش را بشناسند و به ادای آن توجه لازم نمایند، این است راه و راهکار رسیدن به ستیغ موفقیت و کامیابی.

خداوند همه ما را توفیق دهد که به مسؤولیت های فردی، فامیلی، اجتماعی اعم ازتجاری، تربیتی، تدریسی، تحصیلی ، اداری و… موفقانه رسیدگی نماییم.

نقیب الله حمید

wasiweb.com

wasiweb.com Publisher Team publish your sent articles. you can send your articles to publish, also you can be author with us. Share the website and articles with your friends

خپل نظر مو دلته ولیکئ

Back to top button
وسیع ویب
error: